Brano a.s. opět figuruje ve Forbes žebříčku největších firem v Česku

Magazín Forbes sestavil již posedmé žebříček nejúspěšnějších českých rodinných firem. Firma Brano a.s. má v tomto žebříčku své nezastupitelné místo a právem se zařadila mezi Deset nejtradičnějších firem v ČR a patří jí pozice v žebříčku Deset největších firem v ČR.

Továrnu na drobné železářské zboží založila opavská společnost C.R.O. Schüller už v roce 1862. Od podkůvek, hřebíků a litinového zboží se za pár let fabrika vypracovala k železným konstrukcím oken, zábradlí a mostů. Díru do světa ale nakonec Branecká továrna na drát, jak se mezitím přejmenovala, udělala až s novými americkými majiteli za první republiky. Tehdy se v Brance u Opavy začaly vyrábět hydraulické zavírače dveří a vzniklo ikonické Brano, zavírá samo. Od té doby, už je to taky skoro sto let, prošel podnik další revolucí. Dnes je Brano v rukách rodiny Juříčků a z fabriky na zavírání dveří  a zvedací zařízení je impérium na autodíly s továrnami na několika světových kontinentech.

Automotive impérium Pavla Juříčka, kde má po boku i syna Václava a dceru Lenku, čítá devět fabrik doma a šest ve světě. Letos ale dostalo od koronakrize těžký zásah. Kvůli pandemii Brano přepracovalo byznysplán a počítá pro tenhle rok s tím, že v tržbách bude chybět nejméně 1,5 miliardy korun. „Ale to nás nepoloží,“ říká pevně Juříček, který dodává komponenty od Jaguaru po Bentley a jehož hevery se značkou Brano jezdí v polovině aut na kontinentu.

 

zdroj:
https://rodinnefirmy2020.forbes.cz/brano/
https://rodinnefirmy2020.forbes.cz/brano-group/