Jak seřídit zavírač dveří Brano, aby dveře nebouchaly

Naši zákazníci nám čas od času zasílají prosby o radu, jak správně seřídit jejich dveřní zavírač Brano. Nejčastějším problémem je příliš rychlé zavírání s hlasitým boucháním dveří, nebo naopak nedovření dveří. Přinášíme vám nyní jednoduchý návod, jak váš zavírač Brano správně nastavit, aby plnil svou funkci.

Příliš rychlé zavírání, bouchání dveří

Zavírač Brano P100

Zavírač Brano P100

Nejrychlejší metodou opravy při příliš rychlém dovírání dveří a jejich bouchání do zárubní je dotažení regulačního šroubu či šroubů, pokud je jich v zavírači více.

V případě, že se ani po utažení regulačních šroubů rychlost zavírání nezmění, pravděpodobně není v zavírači olej. Při jeho nedostatku dochází k další typické chybě zavírání, kdy se dveře dovírají rychle a na konci se zpomalí. Pokud je v zavírači oleje málo, došlo k úniku při opotřebení vnitřních částí nebo nevhodně zvolené velikosti zavírače. Je zkrátka příliš malý a vaše dveře příliš těžké.

Pokud máte ve svém dveřním zavírači dostatek oleje a ten přesto přesto bouchá do zárubní dveří, můžete zkrátit šroub táhla – jednoduše jej více zašroubujte. Pokud dveře nedovírají, naopak jej prodlužte a mírně vyšroubujte. Přičemž délka zkrácení nebo prodloužení šroubu táhla se nastavuje zkusmo – pokuste se zkrátit šroub o 5 mm délky.

Po zkrácení šroubu se teoreticky může stát, že táhlo se zavírací pákou nebudou svírat úhel 90°jako dříve. Ale i tak by výchylka měla být max. ± 2 cm, protože má vliv na doklep dveří a celkovou funkci zavírače.

Zavírač dveří K214

Zavírač dveří K214

Pozor: Hydraulické zavírače dveří mají proměnlivé vlastnosti v zimním a letním období kvůli tuhnutí, resp. rozpínání oleje.

Seřízení podle počtu šroubů

  1. Zavírače s jediným regulačním šroubek, umístěným v boční části tělesa zavírače lze seřídit snadněji. Otočením šroubu vpravo dovření zpomalíte, vlevo naopak zrychlíte.
  2. Zavírače se 2 šrouby mají tyto regulační šrouby vyznačeny. Konkrétně u zavírače P100 mají čísla 1 a 2

 

Šroub č. 1 určuje první fázi pohybu dveří – tzv. kočárkovou. Jedná se o úhel od otevření a počáteční polohy do úhlu zhruba 70°. Pokud se v této fázi nemusí regulovat rychlost zavírání, stačí hlavu jednoho šroubu vyšroubovat do roviny s tělem zavírače dveří.

Zavírač dveří D80V

Zavírač dveří D80V

Šroub č. 2 – určuje rychlost dovírání od konce tzv. kočárkové fáze až po úplné zavření dveří. Šroub je označený důlkem. Pokud důlek směřuje do středu zátky tělesa zavírače, je doklep dveří největší a nejrychlejší. Při otočení doprava nebo doleva se doklepová rychlost reguluje a lze ji téměř minimalizovat.

Pozor: u typů P100, R12 a D80 je toto možné. U typů K se provádí jen pozměněním délky šroubu u táhla..

Pokud z návodu nevyčtete, jak postupovat, pokuste se napřed nastavit jen jeden šroub, zkuste jeho reakci na dovření dveří a případně vyzkoušejte jiné šrouby. Návod ke každému zavírači Brano dveří naleznete v podstránce konkrétního zavírače na našem webu.