Jak vybrat vhodný zavírač dveří BRANO? 

Díky dveřnímu zavírači BRANO se můžeme spolehnout na to, že jsou vaše dveře vždy pořádně zavřené. Při výběru však nezapomeňte na to, že na trhu dnes již existuje několik druhů zavíračů dveří, které se liší umístěním i designemNež se tedy vydáte na nákupvěnujte chvilku času pár základním pravidlům, které hrají důležitou roli při výběru a následném fungování dveřních zavíračů BRANO. Podívejte se, jak lze různé druhy zavíračů dveří rozdělit. 

Dveřní zavírače lze zařadit do tří základních kategorií: 

Jak vybrat správný zavírač 

Kromě umístění není mezi zmíněnými druhy zásadní rozdíl. Pozornost byste měli věnovat především dveřím, na které chcete samozavírače připevnit.   

Pro začátek je potřeba zjistit hmotnost a velikost dveřního křídla, polohu a umístění dveří. V neposlední řadě byste měli zohlednit i zátěž, tedy to, jak často budete dveře otevírat. 

Určitě byste si měli promyslet také to, zda budou vaše dveře umístěny v interiéru nebo exteriéru. Při venkovním umístění dveří je kvůli vnějším vlivům počasí nutné počítat s větší zátěží jejich zavírání. Povětrnostní podmínky je třeba brát v potaz také při koupi dveřních zavíračů. 

Obecně platí pravidlo, které říká, že čím větší a těžší dveře máte, tím silnější zavírače bude nutné pořídit. Čísla 1 – 7 znázorňují stup síly. Čím vyšší číslo je, tím silnější zavírání představuje. Následující tabulka zobrazuje vhodné typy zavíračů podle normy ČSN EN 1154, které jsou vhodné pro dané parametry dveří. 

Síla zavírání Doporučená šířka dveří Doporučená hmotnost dveří (kg) 
1 750 mm 20 kg 
2 850 mm 40 kg 
3 950 mm 60 kg 
4 1 100 mm 80 kg 
5 1 250 mm 100 kg 
6 1 400 mm 120 kg 
7 1 600 mm 160 kg 


Na co si dát při výběru pozor
 

Jak již bylo zmíněno, pokud se chystáte dveře umístit ven do exteriéru, musíte zohlednit také sílu větru, střídaní teplot apod. V případě, že chcete zavírače upevnit na požární dveře, doporučujeme zvolit minimální stupeň síly 3. Obecně se doporučuje zvolit vyšší sílu zavíračů, než je uvedená v tabulce, abyste tak předešli nedovírání dveří. 

V případě, že chcete samozavírač instalovat na dveře se speciální konstrukcí, kromě klasického postupu se neobejdete bez speciálního upevňovače a držadla. Ty mohou mít nepříznivý vliv na sílu zavírání dveří, proto byste i v tomto případě měli zvolit vyšší stupeň síly. 

Výrobce samozavíračů BRANO nabízí na trhu různé druhy s velkým zavíracím rozpětím, které si můžete regulovat přímo vy sami.