Koboti jsou ještě v plenkách, v Brano Group však budou k vidění už letos

Internetový portál Svět průmyslu publikoval rozhovor s vedoucím vývoje společnosti Brano Group, Václavem Juříčkem. Ten prozradil například, jaké inovace byly pro firmu stěžejní nebo jaké novinky zavádí v rámci automatizace procesu. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější postřehy z rozhovoru.

Koboti jsou ještě v plenkách, v Brano Group však budou k vidění už letos

Ovládání pátých dveřích od Brana

Společnost Brano Group vyvinula jemné ovládání pátých dveří. Jedná se o integrovanou zpětnou kameru, díky níž otevřete zavazadlový prostor. Kvůli tomu produktu se společnost Volkswagen stala na Branu závislou. Přelomové know-how firma získala také v sedačkových systémech, konkrétně zámkových, které umožňují sklápění druhé řady sedadel, což významně zvětšuje zavazadlový prostor.

Závěs pro automobilku Audi

Společnost Brano vyrábí také aktivní závěs, což je řešení, které snižuje rizika a důsledky zranění při střetu chodce s automobilem. Konkrétně se jedná o závěsy kapoty, což jsou mechanicky a kinematicky složité systémy.

Automatizace výrobních procesů

Brano drží krok s inovacemi a disponuje tak linkami, které jsou plně automatizované, ať už jde o paletkové řešení na automatických dopravnících nebo jiné druhy linek, jako například karusely. Společnost za poslední roky investovala do automatizace montáží a souvisejících technologií spoustu peněz. Například divize dveřních systémů je plná nových linek s robotickými a automatickými stanovišti, což byly investice v řádech stamilionů korun.

Spolupráce v oblasti Kobotiky

Firma Brano Group spolupracuje s Moravskoslezským automobilovým klastrem a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava na vývoji Kobotů. Kolaborativní roboti poznají přítomnost člověka ve svém okolí a dokáží operátora výroby flexibilně nahradit. Společnost Brano tento projekt přizpůsobuje konkrétnímu stanovišti a Koboty chce do výroby zařadit již v sprnu 2019. Kobot je investičně velmi nákladný a má své technické limity. Je tedy nutné ho nejprve vyzkoušet v ostrém provozu a následně se uvidí, zda se osvědčí.

Celý rozhovor najdete ZDE