Zednické kladky a kladky obecně – jejich funkce a možnosti využití

Když naši předkové přemýšleli, jak si usnadnit těžkou práci, objevili princip jednoduchých strojů. Základními pomocníky byly kladka a páka. První zmínky o použití mechanických kladek pochází ze starověkého Řecka již v 5. stol. př. n. l. Na vynálezu kladky a kladkostroje se ve velké míře podílel slavný Archimedes. Díky kladkostroji můžete vlastní silou zdvihnout i auto o hmotnosti 1 tuny.

Pevná kladkaZednické kladky a kladky obecně

Tato kladka je připevněna k pevnému základu (např. ke stropu), je přes ni vedeno lano, na jednom konci je zavěšeno břemeno a za druhý konec tahá člověk nebo motor s navijákem.

Volná kladkaZednické kladky a kladky obecně

Volná kladka není připevněna k pevnému základu. Přímo na kladku je zavěšeno břemeno, které chceme zvedat. Je přes ní vedeno lano, jehož jeden konec je připevněn k základu a za druhý konec tahá člověk nebo motor s navijákem.

Kladkostroj

Princip kladkostroje je stejný jako u kladky volné, ale za použití více kladek najednou. Čím více kladek použijeme, tím těžší břemeno můžeme za pomocí vlastní síly zvednout.

Zednická kladka BRANO

Pro ulehčení zednické práce vám BRANO nabízí 6 modifikací kladek pro různé způsoby zavěšení břemena.

Zednické kladky a kladky obecně

Použití

Kladky Z500 A, B, C, D, E, F slouží jako přenosné nářadí pro montážní a zednické práce při zvedání a tažení břemen ruční silou za použití konopného nebo polyamidového lana.

Vlastnosti

Ke kladkám všech provedení je nutno použít lano s hákem typu Z500L, které však není součástí dodávky a je nutno jej objednat zvlášť.

Lano Z500L má Ø 11mm, základní délka lana je 20 m. Lze použít i jiné polyamidové nebo konopné lano do Ø 16mm.

Zednické kladky a kladky obecně

Zednické kladky a kladky obecně

Vyzkoušejte další pomocníky z arzenálu BRANO

Pákový řehtačkový zvedák – Hupcuk

Řetězový kladkostroj