Živnostníci v nesnázích by se měli stát zaměstnanci. Pomohlo by to všem, tvrdí Pavel Juříček

Dne 7.12.2020 poskytl Pavel Juříček, předseda představenstva a generální ředitel firmy Brano a.s., rozhovor pro Parlamentní listy. V něm se vyjadřoval k letošní situaci ohledně koronavirové krize. My jsme pro vás shrnuli zajímavé postřehy z tohoto rozhovoru. 

První otázka úzce souvisela s dopady koronaviru na firmu Brano a.s.  

Firma měla problémy zejména na začátku kvůli pobočkám v Číně. V Česku však na firmu tvrdě udeřil až měsíc duben, kdy nastal propad obratu z půl miliardy na 80 miliónů. Od června se situace postupně zlepšila a firma nyní dosahuje rekordních tržeb. Velký propad ze druhého kvartálu ale do konce roku nejspíše nezvládne dohnat. 

Problémy nastaly nejen se samotným odbytem, ale i s výrobou. V jednu chvíli chybělo až 230 zaměstnanců, z nichž 50 bylo nakažených a zbytek v karanténě nebo doma kvůli péči o nezletilé děti, kterým se zavřely školy. Firma se ale nevzdala a s ochranou svých zaměstnanců šla dál, než nařizovala vládní opatření. “Všichni zaměstnanci musí u nás nosit roušky, na linkách jsou odděleni plexiskly, u strojů mohou pracovat nejvýše dvě osoby a jako první v republice jsme začali s pravidelnými antigenními testy” uvedl Juříček. 

Další z dotazů se týkal názoru na přijatá vládními opatření 

S těmi pan Juříček vesměs souhlasí, protože i dle jeho názoru dávají smysl. Nesouhlasí jen se zavíráním škol, které má negativní vliv jak na děti, které trpí nižší úrovní vzdělávání, tak na dospělé, kteří musí s dětmi zůstat doma. Druhé zmíněné pak postihuje firmy, které už tak mají nedostatek zaměstnanců. 

Na nedostatek zaměstnanců však má odpověď. Živnostníci, kteří nyní nemohou podnikat a dostali se do finančních problémů by se měli přesunout do větších firem. Ty tak nebudou muset kvůli nedostatku zaměstnanců přerušit provoz a vyrovnají se s kritickou situací. Toto řešení by pomohlo oběma stranám, neboť živnostníci by si tím pomohli z existenčních potíží. 

Na závěr dodává, že má důvěru ve vládní nařízení. 

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.